Ošetrenie ľanového textilu

PRANIE A ODSTRAŇOVANI ŠKVŔN:
Prvý raz odporúčame prať ľanové výrobky vo vlažnej vode 30°C, oddelené od iného prádla s používaním pracieho prášku, ktorého konzistencia neobsahuje bieliace prvky.
Opakovane môžete prať spolu s prádlom podobnej farby.
Prať odporúčame mydlom alebo ľahkými pracími práškami vo veľkom množstve vody, pretože ľanové výrobky majú veľmi dobrú savosť.
Biele tkaniny je možné prať do 95°C teplote,  farebné do 60°C teplej vode. Škvrny z ľanových výrobkov sa dajú jednoducho odstrániť, ale treba to spraviť ihneď, pokiaľ škvrna nestihla zaschnúť. Škvrny a iné nečistoty odstránite aj pri praní vo vlažnej vode pomocou mydla alebo pracieho prášku.

BIELENIE:
Ľanové výrobky nie je možné bieliť  prostriedkami na bielenie, v ktorých sa nachádza chlór. 
SUŠENIE:
Ak chcete predísť krčeniu, nežmýkajte prádlo pred sušením.
Neodporúčame sušiť ľanové výrobky na priamom slnku. Ideálne je sušiť ľanovú textíliu voľne v tieni.
Mechanické sušenie je nebezpečné z pohľadu charakteristiky ľanu. Ľan sa suší rýchlo a v mechanickej sušičke môžete ľan presušiť až moc. Musíte byť opatrný a vyberajte najnižšie teploty na sušičkách.
ŽEHLENIE
Odporúčame ľanové výrobky žehliť vo vlhkom stave s horúcou žehličkou a s parou. Ak je výrobok úplne suchý odporúčame pred žehlením, výrobok zvlhčiť vodou. Ľan sa rýchlo krčí, ale ľahko sa žehlí. To že sa ľan krčí znamená, že je veľmi kvalitný - to je pravý ľan. Najvyššia teplota na žehlenie – 200°C.